Wewnątrzszkolne Ocenianie
Rozdział 8 Statutu Szkoły
Ocenianie wewnątrzszkolne§ 61
Postanowienia ogólne
1. Rok szkolny w Szkole Podstawowej w Ogardach dzieli się na dwa semestry.
2. Ocenianiu podlegają:
1) osiągnięcia edukacyjne ucznia,
2) zachowanie.
3. Uczeń w trakcie nauki w szkole otrzymuje oceny:
1) bieżące,
2) klasyfikacyjne:
- śródroczne i roczne,
- końcowe.
§ 62
Cele i zakres oceniania
1. Ocenianie osiągnięć edukacyjnych ucznia polega na rozpoznawaniu przez nauczycieli poziomu i postępów w opanowaniu przez ucznia wiadomości i umiejętności w stosunku do:
1) wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego lub efektów kształcenia określonych w podstawie programowej kształcenia w zawodach oraz wymagań edukacyjnych wynikających z realizowanych w szkole programów nauczania;
2) wymagań edukacyjnych wynikających z realizowanych w szkole programów nauczania – w przypadku dodatkowych zajęć edukacyjnych.
2. Ocenianie wewnątrzszkolne ma na celu:
1) informowanie ucznia o poziomie jego osiągnięć edukacyjnych i jego zachowaniu oraz o postępach w tym zakresie;
2) udzielanie uczniowi pomocy w nauce poprzez przekazanie uczniowi informacji o tym, co zrobił dobrze i jak powinien się dalej uczyć;
3) udzielanie uczniowi wskazówek do samodzielnego planowania własnego rozwoju;
4) motywowanie ucznia do dalszych postępów w nauce i zachowaniu;
5) dostarczanie rodzicom i nauczycielom informacji o postępach i trudnościach w nauce i zachowaniu ucznia oraz o szczególnych uzdolnieniach ucznia; 6) umożliwienie nauczycielom doskonalenia organizacji i metod pracy dydaktyczno-wychowawczej.
3. Ocenianie wewnątrzszkolne obejmuje:
1) formułowanie przez nauczycieli wymagań edukacyjnych niezbędnych do otrzymania przez ucznia poszczególnych śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych z obowiązkowych i dodatkowych zajęć 33 edukacyjnych oraz zajęć, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 13 ust. 3 podtrzymywanie poczucia tożsamości narodowej, etnicznej, językowej i religijnej uczniów;
2) ustalanie kryteriów oceniania zachowania;
3) ustalanie ocen bieżących i śródrocznych oraz rocznych ocen klasyfikacyjnych z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych oraz zajęć, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 13 ust. 3 podtrzymywanie poczucia tożsamości narodowej, etnicznej, językowej i religijnej uczniów, a także śródrocznej i rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania;
4) przeprowadzanie egzaminów klasyfikacyjnych i poprawkowych oraz sprawdzianów wiadomości i umiejętności;
5) ustalanie warunków i trybu otrzymania wyższych niż przewidywane rocznych ocen klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych oraz rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania;
6) ustalanie warunków i sposobu przekazywania rodzicom/prawnym opiekunom informacji o postępach i trudnościach w nauce i zachowaniu ucznia oraz o szczególnych uzdolnieniach ucznia;
§ 63
Warunki, sposoby i tryb oceniania
1. Nauczyciele na początku każdego roku szkolnego informują uczniów oraz ich rodziców/prawnych opiekunów o:
1) wymaganiach edukacyjnych niezbędnych do otrzymania przez ucznia poszczególnych śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych, wynikających z realizowanego przez siebie programu nauczania;
2) sposobach sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów;
3) warunkach i trybie otrzymania wyższej niż przewidywana rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych.
2. Wychowawca oddziału na początku każdego roku szkolnego informuje uczniów oraz ich rodziców/prawnych opiekunów o:
1) warunkach i sposobie oraz kryteriach oceniania zachowania;
2) warunkach i trybie otrzymania wyższej niż przewidywana rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania.
3. Nauczyciel jest obowiązany indywidualizować pracę z uczniem na zajęciach edukacyjnych odpowiednio do potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych ucznia.
4. Nauczyciel jest obowiązany dostosować wymagania edukacyjne na obowiązkowych i dodatkowych zajęciach edukacyjnych do indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych ucznia:
- posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego – na podstawie tego orzeczenia oraz ustaleń zawartych w indywidualnym programie edukacyjno-terapeutycznym, o którym mowa w art. 127 ust. 3 ustawy – Prawo oświatowe;
- posiadającego orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania - na podstawie tego orzeczenia;
- posiadającego opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, o specyficznych trudnościach w uczeniu się lub inną opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, wskazującą na potrzebę takiego dostosowania – na podstawie tej opinii;
- nieposiadającego w/w orzeczenia lub opinii, który jest objęty pomocą psychologiczno-pedagogiczną w szkole – na podstawie rozpoznania indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz indywidualnych możliwości psychofizycznych ucznia dokonanego przez nauczycieli i specjalistów, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 47 ust. 1 pkt 5 ustawy – Prawo oświatowe;
- posiadającego opinię lekarza o ograniczonych możliwościach wykonywania przez ucznia określonych ćwiczeń fizycznych na zajęciach wychowania fizycznego – na podstawie tej opinii.
5. Przy ustaleniu oceny z wychowania fizycznego, techniki, plastyki i muzyki nauczyciel przede wszystkim bierze pod uwagę wysiłek wkładany przez ucznia w wywiązywanie się z obowiązków wynikających ze specyfiki tych zajęć, a w przypadku wychowania fizycznego także systematyczność udziału w zajęciach oraz aktywności ucznia w działaniach podejmowanych przez szkołę na rzecz kultury fizycznej.
6. Dyrektor szkoły zwalnia ucznia z wykonywania określonych ćwiczeń fizycznych na zajęciach wychowania fizycznego, na podstawie opinii o ograniczonych możliwościach wykonywania przez ucznia tych ćwiczeń wydanej przez lekarza, na czas określonych w tej opinii.
7. Dyrektor szkoły zwalnia ucznia z realizacji zajęć wychowania fizycznego lub informatyki, na podstawie opinii o braku możliwości uczestniczenia w tych zajęciach wydanej przez lekarza, na czas określony w tej opinii.
8. Jeżeli okres zwolnienia ucznia z realizacji zajęć wychowania fizycznego lub informatyki uniemożliwia ustalenie śródrocznej lub rocznej oceny klasyfikacyjnej, w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się „zwolniony”, albo „zwolniona”.
9. Dyrektor szkoły zwalnia ucznia z wadą słuchu, z głęboką dysleksją rozwojową, z afazją, z innymi niepełno sprawnościami sprzężonymi lub z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera, z nauki drugiego języka obcego nowożytnego do końca danego etapu edukacyjnego na wniosek rodziców oraz na podstawie opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, z której wynika potrzeba zwolnienia z nauki tego języka obcego nowożytnego.
10. W przypadku ucznia z wadą słuchu, z głęboką dysleksją rozwojową, z afazją, z niepełnosprawnościami
sprzężonymi lub z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego lub orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania, z którego wynika potrzeba zwolnienia ucznia z nauki drugiego języka obcego nowożytnego, zwolnienie z nauki tego języka obcego nowożytnego może nastąpić na podstawie tego orzeczenia.
11. W przypadku zwolnienia ucznia z nauki drugiego języka obcego nowożytnego w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się „zwolniony” albo „zwolniona”.
12. W przypadku nieklasyfikowania ucznia z obowiązkowych lub dodatkowych zajęć edukacyjnych w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się „nieklasyfikowany” albo „nieklasyfikowana”.
§ 64
Oceny z zajęć edukacyjnych
1. W klasach I – III oceną klasyfikacyjną śródroczną i roczną jest ocena opisowa. Ocena uwzględnia poziom i postępy w opanowaniu przez ucznia wiadomości i umiejętności w stosunku do wymagań i efektów kształcenia określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla danego etapu edukacyjnego, oraz wskazuje potrzeby rozwojowe i edukacyjne ucznia związane z przezwyciężeniem trudności w nauce lub rozwijaniem uzdolnień.
2. Począwszy od klasy IV szkoły podstawowej śródroczne i roczne oraz końcowe oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych ustala się w stopniach według następującej skali:
1) stopień celujący – 6;
2) stopień bardzo dobry – 5;
3) stopień dobry – 4;
4) stopień dostateczny – 3;
5) stopień dopuszczający – 2;
6) stopień niedostateczny – 1.
3. Pozytywnymi ocenami klasyfikacyjnymi są oceny, o których mowa w ust. 4 pkt. 1-5, a negatywną oceną klasyfikacyjną jest ocena, o której mowa w ust. 4 pkt. 6.
4. Ocenianie bieżące z zajęć edukacyjnych ma na celu monitorowanie pracy ucznia oraz przekazywanie mu informacji o jego osiągnięciach edukacyjnych pomagających w uczeniu się, poprzez wskazywanie tego, co robi dobrze, a co i jak wymaga poprawy oraz jak powinien dalej się uczyć.
5. Ocenianie bieżące ucznia w klasach I – VIII dokonywane jest za pomocą oceny cyfrowej według skali sześciostopniowej, o której mowa w ust. 2, a w klasie pierwszej (w pierwszym semestrze) dodatkowo wspomagane jest skalą wyrażaną komentarzem słownym nauczyciela. Skala osiągnięć:
- znakomicie (posiadane wiadomości i umiejętności odpowiadają ponadpodstawowym wymaganiom),
- dobrze (posiadane wiadomości i umiejętności odpowiadają podstawowym wymaganiom),
- postaraj się (posiadane wiadomości i umiejętności nie zawsze odpowiadają podstawowym wymaganiom).
6. W przypadku ustalania bieżących ocen cząstkowych można dodatkowo wpisywać obok ocen znak „+ ” lub znak „ – „ .
7. Oceny cząstkowe i klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych nie mają wpływu na ocenę klasyfikacyjną zachowania.
§ 65
Zasady oceniania
1. Oceny są jawne, zarówno dla uczniów, jak i rodziców/prawnych opiekunów.
2. Nauczyciel jest obowiązany równomiernie w trakcie okresu nauki zaplanować sposoby i formy oceniania oraz systematycznie oceniać postępy uczniów w nauce.
3. Uczeń ma prawo zgłosić nieprzygotowanie do lekcji bez ponoszenia konsekwencji - zasady zgłaszania nieprzygotowania oraz liczba zgłoszeń zostają ustalone z nauczycielem na początku roku.
4. Ocenę do dziennika nauczyciel jest obowiązany wpisać niezwłocznie po jej wystawieniu.
5. Uczeń otrzymuje oceny cząstkowe za wypowiedzi ustne, prace pisemne i działania twórcze.
Prace pisemne to:
a) sprawdziany i prace klasowe – sprawdzają stopień opanowania wiadomości i umiejętności z jednego lub kilku działów programowych, a nawet z całego roku i trwają nie dłużej niż dwie godziny lekcyjne.
b) kartkówki – sprawdzają stopień opanowania wiadomości i umiejętności z nie więcej niż trzech ostatnich tematów i trwają nie dłużej niż 15 minut;
c) wypracowania;
d) dyktanda;
e) prezentacje;
f) inne formy wypowiedzi pisemnych:
- prace domowe,
- zadania i ćwiczenia wykonywane przez uczniów na zajęciach.
Ilość prac pisemnych zależna jest od specyfiki przedmiotu; ustala ją i podaje każdy nauczyciel.
6. Uczniowie mają prawo do równomiernego rozłożenia sprawdzianów i prac klasowych (1 dziennie, nie więcej niż 2 tygodniowo). Ilości kartkówek i innych form wypowiedzi pisemnych w danym dniu i tygodniu nie określa się.
7. Każdy sprawdzian i praca klasowa jest zapowiedziany z tygodniowym wyprzedzeniem, poprzedzony informacją o zakresie jego treści i formie oraz odnotowany w dzienniku. Nie ma obowiązku zapowiadania kartkówek i innych form pisemnych.
8. Pisemne sprawdziany wiadomości i umiejętności oraz prace klasowe nie mogą być przeprowadzane w pierwszym dniu nauki po przerwach świątecznych i międzyokresowych.
9. Zakres wiedzy i umiejętności na sprawdzianie pisemnym (pracy klasowej) powinien obejmować:
- około 75% swojej zawartości - treści podstawowe (na ocenę dopuszczającą i dostateczną),
- około 25% swojej zawartości - treści ponadpodstawowe (na ocenę dobrą, bardzo dobrą i celującą);
10. Wszystkie prace pisemne powinny być opatrzone punktacją, komentarzem nauczyciela, a ich ocena obliczona według następującej skali:
Procent liczby punktów:
100% - celująca
91% - 99% - bardzo dobra
71% - 90% - dobra
51% - 70% - dostateczna
31% - 50% - dopuszczająca
0% - 30% - niedostateczna
11. W klasach IV – VIII, a także w klasach I-III dla przedmiotów religia i język obcy nowożytny obowiązuje system oceniania oparty na tzw. średniej ważonej. Dla obliczania średniej ważonej przyjęto następujące wagi stopni:
• zadanie domowe – waga 2
• zadanie na lekcji – waga 3
• aktywność - waga 3
• kartkówka – waga 4
• odpowiedź ustna – waga 4
• projekt – waga 4
• sprawdzian – waga 5
• test - waga 6
• praca klasowa – waga 6
• udział w konkursie – waga 4
12. Oceny za I okres wystawia się na podstawie średniej ważonej ocen cząstkowych zawartych w następujących przedziałach:
• celujący od 5,51 do 6,00
• bardzo dobry od 4,51 do 5,50
• dobry od 3,51 do 4,50
• dostateczny od 2,51 do 3,50
• dopuszczający od 1,51 do 2,50
• niedostateczny od 0,00 do 1,50
13. Oceny roczne wystawia się na podstawie średniej ważonej ocen uzyskanych przez ucznia w całym roku szkolnym, zawartych w następujących przedziałach:
• celujący od 5,51 do 6,00
• bardzo dobry od 4,51 do 5,50
• dobry od 3,51 do 4,50
• dostateczny od 2,51 do 3,50
• dopuszczający od 1,51 do 2,50
• niedostateczny od 0,00 do 1,50
14. Przyjęto poniższe wartości ocen cząstkowych uwzględniających plusy i minusy:
• niedostateczny → 1,00
• niedostateczny + →1,50
• dopuszczający - → 1,75
• dopuszczający → 2,00
• dopuszczający + →2,50
• dostateczny - → 2,75
• dostateczny → 3,00
• dostateczny + → 3,50
• dobry - → 3,75
• dobry → 4,00
• dobry + → 4,50
• bardzo dobry - → 4,75
• bardzo dobry → 5,00
• bardzo dobry + → 5,50
• celujący - → 5,75
• celujący → 6,0
15. Sprawdziany i prace klasowe są obowiązkowe. Jeżeli z przyczyn losowych uczeń nie może ich napisać z całą klasą, powinien to uczynić w terminie dwutygodniowym od rozdania prac (w uzasadnionych przypadkach uczeń może być zwolniony z tego obowiązku).
16. W przypadku dłuższej nieobecności ucznia nauczyciel ustala termin i sposób wyrównania zaległości oraz formę i miejsce zaliczenia danego materiału.
17. Uczeń ma prawo do powtórnego pisania sprawdzianu lub pracy klasowej tylko w przypadku uzyskania oceny niedostatecznej. Taka poprawa jest dobrowolna i musi odbyć się w terminie do 2 tygodni od oddania pracy. Uczeń przystępuje do niej tylko jeden raz.
18. Nauczyciel sprawdza i ocenia prace pisemne uczniów w terminie nie przekraczającym 14 dni od daty ich napisania.
19. Ocenione sprawdziany i prace klasowe oraz inne prace kontrolne uczeń otrzymuje do poprawy w formie ustalonej przez nauczyciela.
20. Nauczyciel przechowuje sprawdziany i prace klasowe do końca danego roku szkolnego.
21. Na prośbę rodziców ucznia, sprawdzone i ocenione pisemne sprawdziany, prace klasowe, inne prace kontrolne oraz dokumentację dotyczącą oceniania ucznia są udostępniane do wglądu jego rodzicom/prawnym opiekunom podczas zebrań klasowych i konsultacji indywidualnych.
22. Uczeń powinien dobrze znać kryteria oceniania i stale być zachęcany do dokonywania samooceny stanu swojej wiedzy.
23. Nauczyciele poszczególnych przedmiotów mają obowiązek na miesiąc przed zakończeniem okresu nauki poinformować wychowawców o przewidywanych okresowych i rocznych ocenach niedostatecznych. Wychowawca oddziału ma obowiązek poinformować rodziców/prawnych opiekunów o ocenach niedostatecznych w formie ustnej lub pisemnej. Przewidywaną ocenę roczną należy zapisać w dzienniku lekcyjnym.
24. Nauczyciel jest zobowiązany ustalić oceny śródroczne i roczne na tydzień przed klasyfikacyjnym zebraniem Rady Pedagogicznej.
25. Nauczyciele mają obowiązek informowania rodziców/prawnych opiekunów o rozpoznanych trudnościach i problemach edukacyjnych ucznia i podejmowanych działaniach zaradczych.
26. Nauczyciel ma obowiązek uzasadnić ustaloną ocenę na prośbę ucznia bądź rodzica/prawnego opiekuna.
§ 66
Prawa ucznia i rodzica związane z wewnątrzszkolnym ocenianiem
Uczeń i jego rodzic/prawny opiekun ma prawo:
1. Do zapoznania się z programem nauczania, jego celami i stawianymi wymaganiami;
2. Do uzyskania informacji na temat zakresów wymagań oraz metod nauczania z poszczególnych przedmiotów;
3. Posiadać pełną wiedzę na temat kryteriów oceniania z przedmiotów nauczania i z zachowania;
4. Nie być odpytywanym i ocenianym do 2 razy w danym okresie po zgłoszeniu tego faktu nauczycielowi;
5. Do poprawiania oceny niedostatecznej ze sprawdzianu i pracy klasowej w terminie i trybie ustalanym przez nauczyciela przedmiotu;
6. Do egzaminu klasyfikacyjnego za okres nieobecności w szkole;
7. Do egzaminu poprawkowego z przedmiotu, z którego otrzymał ocenę niedostateczną;
8. Do podwyższenia przewidywanej oceny rocznej zachowania na wniosek rodzica/prawnego opiekuna na zasadach określonych w wewnątrzszkolnym ocenianiu;
9. Do powiadomienia z wyprzedzeniem co najmniej tygodniowym o terminie pisemnych sprawdzianów wiadomości i umiejętności;
10. Do jawnej, przeprowadzanej na bieżąco oceny stanu wiedzy i umiejętności;
11. Do podwyższenia przewidywanej oceny rocznej z przedmiotu na wniosek rodzica/prawnego opiekuna na zasadach określonych w wewnątrzszkolnym ocenianiu;
12. Do zwolnienia, w uzasadnionych przypadkach, na czas określony z zajęć wychowania fizycznego, informatyki. Decyzję o zwolnieniu ucznia z wyżej wymienionych zajęć podejmuje dyrektor szkoły na podstawie opinii wydanej przez lekarza. W przypadku zwolnienia ucznia w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się - „zwolniony”;
13. Do wglądu na terenie szkoły i do przedstawienia rodzicom/prawnym opiekunom w domu rodzinnym swoich poprawionych i ocenionych prac pisemnych: sprawdzianów, testów, prac klasowych (zasady otrzymania danej pracy klasowej czy sprawdzianu w celu prezentacji rodzicom/prawnym opiekunom w domu ustala się z nauczycielem danego przedmiotu),
14. Do otrzymania uzasadnienia ustalonej oceny cząstkowej, śródrocznej i rocznej;
15. Do możliwości poprawienia każdej cząstkowej oceny otrzymanej i z klasówki, z pracy klasowej, testu według, ustalonych w klasie zasad;
§ 67
Ocenianie z zachowania - postanowienia ogólne
1. Przy wystawianiu oceny z zachowania uwzględnia się:
a) aktywność ucznia,
b) dbałość o honor i tradycje szkoły,
c) obowiązkowość i frekwencję,
d) dbałość o bezpieczeństwo i zdrowie własne i innych,
e) kulturę osobistą, respektowanie zasad współżycia społecznego i norm etycznych.
2. Ocena z zachowania nie może mieć wpływu na oceny z zajęć dydaktycznych.
3. Oceny zachowania uczniów ustala wychowawca po zapoznaniu się z opinią nauczycieli, pracowników szkoły, uwzględniając samoocenę uczniowską oraz ocenę grupy.
4. Każdy nauczyciel ma prawo zgłoszenia uwag na temat zachowania ucznia do wychowawcy przed posiedzeniem rady pedagogicznej klasyfikacyjnej.
5. Zachowanie ucznia poza szkołą ma wpływ na ocenę w sytuacjach drastycznych.
6. Oceny z zachowania są jawne. O ocenie uczeń jest informowany na dwa tygodnie przed posiedzeniem rady klasyfikacyjnej. W przypadku ocen nieodpowiedniej lub nagannej wychowawca powiadamia również rodziców/ opiekunów.
7. Ocena wychowawcy jest ostateczna i jeśli została ustalona zgodnie z procedurą nie można jej zmienić.
8. Ocenę z zachowania ustala się wg skali:
• wzorowe
• bardzo dobre
• dobre
• poprawne
• nieodpowiednie
• naganne
9. Śródroczne i roczne oceny klasyfikacyjne zachowania ucznia, u którego stwierdzono zaburzenia lub odchylenia rozwojowe należy wystawiać uwzględniając wpływ stwierdzonych zaburzeń i odchyleń na jego zachowanie na podstawie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego lub indywidualnego nauczania, lub opinii poradni psychologiczno- pedagogicznej.
§ 68
Szczegółowe kryteria oceny z zachowania ucznia
1. Ocenę wzorową otrzymuje uczeń, który:
a) wyróżnia się starannym przygotowaniem do wszystkich zajęć szkolnych i osiąga wysokie wyniki w odniesieniu do wkładu pracy,
b) systematycznie i punktualnie uczęszcza na zajęcia szkolne, na bieżąco usprawiedliwia nieobecności,
c) wzorowo zachowuje się podczas lekcji i przerw,
d) wyróżnia się uczciwością w każdej sytuacji życia szkolnego, zawsze właściwie reaguje na przejawy zła,
e) zawsze szanuje ludzi i ich pracę, przekonania i poglądy, cudzą własność i mienie publiczne,
f) wyróżnia się aktywnością w pracy na rzecz klasy i szkoły, jest inicjatorem i organizatorem imprez szkolnych, jest koleżeński i pomaga kolegom w nauce,
g) swoim zachowaniem w każdej sytuacji kształtuje pozytywny wizerunek szkoły, godnie reprezentuje ją na zewnątrz,
h) chętnie uczestniczy w konkursach szkolnych i pozaszkolnych, zawodach sportowych i często odnosi sukcesy,
i) wyróżnia się kulturalnym zachowaniem w każdej sytuacji, prezentuje wysoką kulturę słowa,
j) zawsze dba o swój wygląd, jest schludnie ubrany, podczas uroczystości występuje w stroju galowym, przestrzega zakazu malowania włosów, paznokci, stosowania makijażu, noszenia zbędnej biżuterii,
k) w każdej sytuacji przestrzega zasad bezpieczeństwa, w sposób odpowiedzialny reaguje na zagrożenie zdrowia,
2. Oceny wzorowej nie może otrzymać uczeń, który doprowadził do konfliktu, którego nie mógł rozwiązać wychowawca i konieczna była interwencja dyrektora szkoły.
Ocenę bardzo dobrą otrzymuje uczeń, który:
a) jest przygotowany do wszystkich zajęć szkolnych i pracuje systematycznie na miarę swoich możliwości;
b) systematycznie i na ogół punktualnie uczęszcza na lekcje, usprawiedliwia nieobecności i spóźnienia,
c) jego zachowanie nie budzi zastrzeżeń, w razie drobnego uchybienia natychmiast reaguje na uwagę nauczyciela,
d) postępuje uczciwie w codziennym życiu szkoły i reaguje na przejawy zła,
e) szanuje ludzi i ich pracę, poglądy, przekonania, cudzą własność i mienie publiczne,
f) swoim zachowaniem wpływa na pozytywny wizerunek szkoły, dba o jej honor i tradycje,
g) angażuje się w działania na rzecz klasy i szkoły, pomaga w organizowaniu imprez szkolnych, dobrze wywiązuje się z podjętych zadań,
h) chętnie uczestniczy w konkursach szkolnych i pozaszkolnych,
i) jest koleżeński, pomaga innym w nauce,
j) jest kulturalny i taktowny, kontroluje swoje słowa, używa form grzecznościowych,
k) dba o schludny wygląd, występuje w stroju galowym podczas uroczystości, przestrzega zakazu malowania włosów, paznokci, stosowania makijażu, noszenia zbędnej biżuterii, kapturów na głowie,
l) dba o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, jest zwykle odpowiedzialny za siebie i innych,
Oceny bardzo dobrej nie może otrzymać uczeń, który ma więcej niż 7 godzin nieusprawiedliwionej nieobecności lub doprowadził do konfliktu, którego nie mógł rozwiązać wychowawca i konieczna była interwencja dyrektora.
Ocenę dobrą otrzymuje uczeń, który:
a) zwykle jest przygotowany do zajęć szkolnych i stara się pracować zgodnie ze swoimi możliwościami,
b) sporadycznie zdarzają mu się nieobecności i spóźnienia, które na bieżąco stara się usprawiedliwiać,
c) czasami jego postawa na lekcji jest niewłaściwa, ale potrafi korygować swoje zachowanie,
d) stara się postępować uczciwie w codziennym życiu szkolnym,
e) na ogół szanuje ludzi i ich pracę, poglądy i przekonania, cudzą własność i mienie publiczne,
f) stara się dbać o pozytywny wizerunek szkoły i jej honor,
g) rzadko podejmuje dobrowolne zobowiązania na rzecz klasy i szkoły, ale dobrze się z nich wywiązuje,
h) bierze udział w konkursach i zawodach sportowych,
i) stara się zachowywać kulturalnie i dba o kulturę języka,
j) zwykle dba o swój wygląd i stosowny strój,
k) dostosowuje się do obowiązujących zasad bezpieczeństwa i dbałości o zdrowie własne i innych,
l) nie prowokuje kłótni i bójek,
m) nie ulega nałogom i nie namawia do nich kolegów,
Oceny dobrej nie może otrzymać uczeń, który ma co najmniej 10 godzin nieusprawiedliwionej nieobecności lub ma więcej niż 4 uwagi w semestrze dotyczące zachowania lub doprowadził do konfliktu, którego nie mógł rozwiązać wychowawca i musiał interweniować dyrektor szkoły.
Ocenę poprawną otrzymuje uczeń, który:
a) niesystematycznie przygotowuje się do zajęć szkolnych i w stosunku do swoich możliwości osiąga przeciętne wyniki w nauce,
b) ma nieusprawiedliwione nieobecności, ale działania wychowawcy powodują poprawę jego zachowania,
c) zdarza mu się postąpić niezgodnie z zasadą uczciwości, ale naprawia swój błąd,
d) nie ma nawyku szanowania poglądów i przekonań innych ludzi, zdarza mu się nie szanować cudzej pracy, własności i mienia publicznego, jednak stara się poprawić,
e) swoim postępowaniem nie wpływa na kształtowanie dobrego wizerunku szkoły, ale nie przynosi jej ujmy,
f) samodzielnie nie podejmuje działań na rzecz szkoły, niezbyt solidnie wykonuje powierzone zadania,
g) dość często zachowuje się nietaktownie, nie zawsze dba o kulturę słowa, ale po interwencji nauczyciela poprawia się,
h) kilkakrotnie zwracano mu uwagę za niestosowność stroju i wyglądu (fryzura, makijaż, niebezpieczne ozdoby), ale skorygował swoje zachowanie,
i) kilkakrotnie zdarzyło mu się spowodować zagrożenie zdrowia i bezpieczeństwa własnego lub innych, działania wychowawcy przyniosły poprawę tego zachowania,
j) nie ulega nałogom i nie namawia do nich innych,
k) nie reprezentuje szkoły w konkursach i zawodach sportowych,
Oceny poprawnej nie może otrzymać uczeń, który wszedł w konflikt z prawem lub ma ponad 20 godzin nieusprawiedliwionej nieobecności.
Ocenę nieodpowiednią otrzymuje uczeń, który:
a) często lekceważy obowiązki szkolne, nie pracuje na miarę swoich możliwości,
b) często spóźnia się i opuszcza zajęcia bez usprawiedliwienia,
c) jego zachowanie utrudnia prowadzenie zajęć, nie reaguje na upomnienia i nie eliminuje negatywnych zachowań,
d) jego postępowanie często przeczy zasadzie uczciwości, jest obojętny wobec przejawów zła,
e) zwykle nie szanuje ludzi, ich poglądów, cudzej własności, nie podejmuje prób poprawy zachowania,
f) zachowanie jego wpływa niekorzystnie na kształtowanie dobrego wizerunku szkoły, nie dba o jej honor i tradycje,
g) odmawia podejmowania działań na rzecz klasy i szkoły,
h) często bywa agresywny i wulgarny, rzadko poprawia swoje zachowanie,
i) zwykle jest niestosownie ubrany, jego wygląd budzi zastrzeżenia ( niebezpieczna biżuteria, makijaż, farbowanie i strzyżenie włosów),
j) jego zachowanie często powoduje zagrożenie zdrowia i bezpieczeństwa własnego i innych,
k) ulega nałogom, swoją postawą negatywnie wpływa na rówieśników,
l) nie usprawiedliwił około 50 godzin w semestrze, nie usprawiedliwił ponad 50 godzin w semestrze,
Ocenę naganną otrzymuje uczeń, który:
a) lekceważy obowiązki szkolne, nie pracuje na miarę swoich możliwości,
b) nagminnie opuszcza zajęcia szkolne, spóźnia się i samowolnie opuszcza teren szkoły,
c) jego zachowanie uniemożliwia prowadzenie lekcji, a działania wychowawcy nie zmieniają tego nagannego postępowania,
d) jest aspołeczny, lekceważy obowiązujące normy postępowania,
e) niszczy mienie szkolne, dokonuje kradzieży, zastraszeń, wymuszeń, jest agresywny i wchodzi w konflikt z prawem,
f) prowokuje sytuacje konfliktowe, jest wulgarny, krzywdzi innych słowem lub czynem (kpiny, przezwiska, upokorzenia),
g) wyzywającym strojem i wyglądem manifestuje lekceważenie norm życia szkolnego,
h) jego zachowanie jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia i bezpieczeństwa innych,
i) ulega nałogom, swoją postawą negatywnie wpływa na rówieśników,
j) wszedł w konflikt z prawem,
§ 69
Klasyfikowanie
1. Szkoła Podstawowa w Ogardach pracuje systemem okresowym pięciomiesięcznym, klasyfikując uczniów śródrocznie – w styczniu i rocznie – w czerwcu danego roku szkolnego.
2. Klasyfikacja śródroczna i roczna w klasach I-III polega na podsumowaniu osiągnięć edukacyjnych ucznia w danym okresie/roku szkolnym i ustaleniu jednej oceny opisowej klasyfikacyjnej oraz opisowej oceny zachowania. Ocena z zajęć nieobowiązkowych (religia i / lub etyka) wyrażona jest cyfrą.
3. Klasyfikacja śródroczna i roczna, począwszy od klasy IV polega na podsumowaniu osiągnięć edukacyjnych ucznia w danym okresie/roku szkolnym z zajęć edukacyjnych określonych w szkolnym planie nauczania i ustaleniu ocen z poszczególnych zajęć oraz oceny zachowania.
4. Klasyfikacja śródroczna ucznia z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi polega na okresowym podsumowaniu jego osiągnięć z zajęć edukacyjnych, określonych w szkolnym planie nauczania, z uwzględnieniem indywidualnego programu edukacyjnego opracowanego dla niego na podstawie odrębnych przepisów i ustaleniu ocen klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych oraz oceny z zachowania.
5. Klasyfikacja roczna ucznia z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi w klasach I-III polega na podsumowaniu jego osiągnięć edukacyjnych w danym roku szklonym i ustaleniu jednej oceny opisowej klasyfikacyjnej z uwzględnieniem indywidualnego programu edukacyjnego, opracowanego dla niego na podstawie odrębnych przepisów oraz ustaleniu opisowej oceny zachowania.
5a. Klasyfikacja roczna ucznia z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi, począwszy od klasy IV, polega na podsumowaniu jego osiągnięć w danym roku szkolnym z zajęć edukacyjnych i ustaleniu ocen klasyfikacyjnych z uwzględnieniem indywidualnego programu edukacyjnego, opracowanego dla niego na podstawie odrębnych przepisów oraz ustaleniu oceny zachowania.
6. Oceny bieżące i oceny klasyfikacyjne śródroczne i roczne dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim są ogólnie przyjętymi ocenami cyfrowymi, natomiast oceny bieżące i klasyfikacyjne dla uczniów z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym lub znacznym są ocenami opisowymi.
7. Śródroczne i roczne oceny klasyfikacyjne z obowiązkowych zajęć edukacyjnych ustalają nauczyciele prowadzący poszczególne obowiązkowe zajęcia edukacyjne. Natomiast śródroczną i roczną ocenę klasyfikacyjną z zachowania ustala wychowawca po zasięgnięciu opinii nauczycieli, uczniów danego oddziału oraz ocenianego ucznia.
8. Oceny klasyfikacyjne z dodatkowych zajęć edukacyjnych ustalają nauczyciele prowadzący poszczególne dodatkowe zajęcia edukacyjne. Ocena klasyfikacyjna śródroczna i roczna z dodatkowych zajęć edukacyjnych ma wpływ na promocję do klasy programowo wyższej (na okres programowo wyższy) i na ukończenie szkoły.
9. Oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych dla ucznia posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego ustala nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne, po zasięgnięciu opinii nauczyciela dodatkowo zatrudnionego w celu współorganizowania kształcenia uczniów niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym.
10. Ocena śródroczna i roczna jest podsumowaniem osiągnięć edukacyjnych ucznia w okresie/roku szkolnym i nie powinna być ustalana jako średnia arytmetyczna ocen cząstkowych.
11. Jeżeli w wyniku klasyfikacji śródrocznej stwierdzono, że poziom osiągnięć edukacyjnych ucznia uniemożliwi lub utrudni mu kontynuowanie nauki w klasie programowo wyższej, szkoła umożliwia uczniowi uzupełnienie braków.
12. O przewidywanych ocenach klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych i zachowania nauczyciele przedmiotów i wychowawca oddziału są zobowiązani poinformować ucznia i jego rodziców/opiekunów prawnych na tydzień przed śródrocznym i rocznym klasyfikacyjnym posiedzeniem Rady Pedagogicznej. W przypadku nieobecności ucznia w szkole jest on poinformowany o ocenach po powrocie na zajęcia. Rodzice informowani są w formie ustalonej przez wychowawcę.
13. O przewidywanych klasyfikacyjnych ocenach niedostatecznych nauczyciele przedmiotów i wychowawca oddziału są zobowiązani poinformować ucznia i jego rodziców/prawnych opiekunów na miesiąc przed śródrocznym i rocznym klasyfikacyjnym posiedzeniem Rady Pedagogicznej.
14. Ocena śródroczna i roczna powinna być wystawiana w obecności zainteresowanego ucznia i opatrzona komentarzem.
15. Klasyfikacji końcowej dokonuje się w oddziale klasy programowo najwyższej.
15a. Na klasyfikację końcową składają się:
- roczne oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych ustalone w oddziale klasy programowo najwyższej;
- roczne oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych, których realizacja zakończyła się w oddziale klas programowo niższych;
- roczna ocena klasyfikacyjna z zachowania ustala się w oddziale klasy programowo najwyższej.
16. Uczeń może nie być klasyfikowany z jednego, kilku lub wszystkich zajęć edukacyjnych, jeżeli brak jest podstaw do ustalenia oceny klasyfikacyjnej z powodu nieobecności ucznia na zajęciach edukacyjnych, przekraczającej połowę czasu przeznaczonego na te zajęcia odpowiednio w okresie, za który przeprowadzana jest klasyfikacja.
17. W przypadku nieklasyfikowania ucznia w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się zwrot - „nieklasyfikowany”.
18. Uczeń nieklasyfikowany może zdawać egzamin klasyfikacyjny, jeżeli:
- nie był klasyfikowany z powodu usprawiedliwionej nieobecności;
- realizował na podstawie odrębnych przepisów indywidualny tok lub program nauki;
- spełniał obowiązek szkolny lub obowiązek nauki poza szkołą, w tym przypadku:
a) egzamin klasyfikacyjny nie obejmuje obowiązkowych zajęć edukacyjnych: zajęć technicznych, plastyki, muzyki i wychowania fizycznego oraz dodatkowych zajęć edukacyjnych,
b) zdającemu uczniowi nie ustala się oceny zachowania,
c) w skład komisji egzaminacyjnej wchodzą: dyrektor szkoły albo nauczyciel przez niego wyznaczony (przewodniczący komisji) oraz nauczyciele zajęć edukacyjnych w danej klasie;
- nie był klasyfikowany z powodu nieusprawiedliwionej nieobecności - egzamin klasyfikacyjny odbywa się za zgodą Rady Pedagogicznej.
18a. Pisemną prośbę o przystąpienie do egzaminu klasyfikacyjnego, o którym mowa w ust. 18, wraz z uzasadnieniem, kierują rodzice/prawni opiekunowie ucznia do dyrektora szkoły (najpóźniej na tydzień przed klasyfikacyjnym posiedzeniem Rady Pedagogicznej).
18b. Termin egzaminu klasyfikacyjnego po uzgodnieniu z uczniem i jego rodzicami/prawnymi opiekunami wyznacza dyrektor szkoły tak, aby odbył się najpóźniej w przeddzień zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych w przypadku klasyfikacji rocznej oraz w ciągu miesiąca od zakończenia ferii zimowych w przypadku klasyfikacji śródrocznej.
18c. Uczeń, który z przyczyn usprawiedliwionych nie przystąpił do egzaminu klasyfikacyjnego w wyznaczonym terminie, może przystąpić do niego w dodatkowym terminie, określonym przez dyrektora szkoły. Wyznaczony termin jest ostateczny.
18d. Egzamin klasyfikacyjny przeprowadza się w formie pisemnej i ustnej, z wyjątkiem przedmiotów: plastyka, muzyka, technika, informatyka i wychowanie fizyczne, z których egzamin ma przede wszystkim formę ćwiczeń praktycznych.
18e. Egzamin klasyfikacyjny dla ucznia, który jest nieklasyfikowany z powodu usprawiedliwionej nieobecności lub z powodu nieusprawiedliwionej nieobecności lub realizuje indywidualny tok nauki przeprowadza komisja powołana przez dyrektora szkoły, w skład której wchodzą:
a) nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne - jako przewodniczący komisji;
b) nauczyciel prowadzący takie same lub pokrewne zajęcia edukacyjne.
18f. Egzamin klasyfikacyjny dla ucznia, który realizuje obowiązek szkolny/nauki poza szkołą lub przechodzi ze szkoły
jednego typu do szkoły innego typu przeprowadza komisja powołana przez dyrektora szkoły, w skład której wchodzą:
a) dyrektor szkoły lub nauczyciel przez niego wyznaczony - jako przewodniczący komisji;
b) nauczyciel albo nauczyciele zajęć edukacyjnych, z których jest przeprowadzony egzamin.
W charakterze obserwatorów mogą być obecni rodzice ucznia/prawni opiekunowie.
18g. W przypadku gdy nie jest możliwe powołanie nauczyciela danego języka obcego nowożytnego w skład komisji
przeprowadzającej egzamin klasyfikacyjny dla ucznia, który kontynuuje we własnym zakresie naukę języka obcego nowożytnego jako przedmiotu obowiązkowego lub uczęszcza do oddziału w innej szkole na zajęcia z języka obcego nowożytnego, dyrektor szkoły powołuje w skład komisji nauczyciela danego języka obcego nowożytnego zatrudnionego w innej szkole, w porozumieniu z dyrektorem tej szkoły.
18h. Przewodniczący komisji uzgadnia z uczniem, który spełnia obowiązek szkolny lub obowiązek nauki poza szkołą oraz z jego rodzicami/prawnymi opiekunami liczbę zajęć edukacyjnych, z których uczeń może przystąpić do egzaminów w ciągu jednego dnia.
18i. Z przeprowadzonego egzaminu klasyfikacyjnego sporządza się protokół zawierający:
- nazwę zajęć, z których był przeprowadzony egzamin;
- imiona i nazwiska osób wchodzących w skład komisji przeprowadzającej egzamin;
- termin egzaminu;
- imię i nazwisko ucznia;
- zadania egzaminacyjne;
- ustaloną ocenę klasyfikacyjną.
Ocena ustalona przez komisję jest ostateczna, z wyjątkiem negatywnej rocznej, która może być zmieniona w wyniku egzaminu poprawkowego. Do protokołu załącza się odpowiednio pisemne prace ucznia, zwięzłą informację o ustnych odpowiedziach ucznia i zwięzłą informację o wykonaniu przez ucznia zadania praktycznego. Protokół stanowi załącznik do arkusza ocen ucznia.
19. Rodzice/prawni opiekunowie ucznia mogą zgłosić zastrzeżenia do dyrektora szkoły, jeżeli uznają, że roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych lub roczna ocena klasyfikacyjna zachowania zostały ustalone niezgodnie z przepisami dotyczącymi trybu ustalania tych ocen. Zastrzeżenia powinny być zgłaszane od dnia ustalenia tej oceny, nie później jednak niż w ciągu 2 dni od zakończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych.
20. W przypadku stwierdzenia, że roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych lub roczna ocena klasyfikacyjna zachowania zostały ustalone niezgodnie z przepisami dotyczącymi trybu ustalania tych ocen, dyrektor szkoły powołuje komisję, która: 1) w przypadku rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych – przeprowadza sprawdzian wiadomości i umiejętności ucznia oraz ustala roczną, ocenę klasyfikacyjną z danych zajęć edukacyjnych; 2) w przypadku rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania – ustala roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania.
20a. Sprawdzian wiadomości i umiejętności ucznia przeprowadza się w formie pisemnej i ustnej, z wyjątkiem przedmiotów: plastyka, muzyka, technika, informatyka i wychowanie fizyczne, z których egzamin ma przede wszystkim formę ćwiczeń praktycznych.
20b. Sprawdzian wiadomości i umiejętności ucznia przeprowadza się nie później niż w terminie 5 dni od dnia zgłoszenia zastrzeżeń, o których mowa w ust. 19. Termin sprawdzianu uzgadnia się z uczniem i jego rodzicami/prawnymi opiekunami. Uczeń, który z przyczyn usprawiedliwionych nie przystąpił do sprawdzianu, w wyznaczonym terminie, może przystąpić do niego w dodatkowym terminie wyznaczonym przez dyrektora szkoły w uzgodnieniu z uczniem i jego rodzicami/prawnymi opiekunami.
20c. W skład komisji przeprowadzającej sprawdzian wchodzą:
a) dyrektor szkoły albo nauczyciel wyznaczony przez dyrektora szkoły – jako przewodniczący komisji;
b) nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne;
c) nauczyciel prowadzący takie same lub pokrewne zajęcia edukacyjne.
Nauczyciel, o którym mowa w ust. 20c pkt b), może być zwolniony z udziału w pracy komisji na własną prośbę lub w innych, szczególnie uzasadnionych przypadkach. W takim przypadku dyrektor szkoły powołuje w skład komisji innego nauczyciela prowadzącego takie same zajęcia edukacyjne, z tym że powołanie nauczyciela zatrudnionego w innej szkole następuje w porozumieniu z dyrektorem tej szkoły.
20d. Ze sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia sporządza się protokół, zawierający w szczególności:
- nazwę zajęć edukacyjnych, z których był przeprowadzony sprawdzian;
- imiona i nazwiska osób wchodzących w skład komisji;
- termin sprawdzianu;
- imię i nazwisko ucznia;
- zadania sprawdzające;
- ustaloną ocenę klasyfikacyjną.
Ustalona przez komisję roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych nie może być niższa od ustalonej wcześniej oceny. Ocena ustalona przez komisję jest ostateczna, z wyjątkiem negatywnej rocznej, która może być zmieniona w wyniku egzaminu poprawkowego. Do protokołu dołącza się odpowiednio pisemne prace ucznia, zwięzłą informację o ustnych odpowiedziach ucznia i zwięzłą informację o wykonaniu przez ucznia zadania praktycznego. Protokół stanowi załącznik do arkusza ocen ucznia.
20e. W skład komisji ustalającej roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania wchodzą:
a) dyrektor szkoły albo nauczyciel wyznaczony przez dyrektora szkoły – jako przewodniczący komisji;
b) wychowawca oddziału;
c) nauczyciel prowadzący zajęcia edukacyjne w danym oddziale;
d) pedagog, jeżeli jest zatrudniony w szkole;
e) psycholog, jeżeli jest zatrudniony w szkole;
f) przedstawiciel samorządu uczniowskiego;
g) przedstawiciel rady rodziców.
20f. Komisja, o której mowa w ust. 20e. ustala roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania w terminie 5 dni od dnia zgłoszenia zastrzeżeń, o których mowa w ust.19. Ocena jest ustalana w drodze głosowania zwykłą większością głosów. W przypadku równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego komisji.
20g. Z posiedzenia komisji, o której mowa w ust. 20e., sporządza się protokół, zawierający w szczególności:
- imiona i nazwiska osób wchodzących w skład komisji;
- termin posiedzenia komisji;
- imię i nazwisko ucznia;
- wynik głosowania;
- ustaloną ocenę klasyfikacyjną zachowania wraz z uzasadnieniem.
Ustalona przez komisję roczna ocena klasyfikacyjna zachowania nie może być niższa od ustalonej wcześniej oceny. Ocena ustalona przez komisję jest ostateczna, z wyjątkiem negatywnej rocznej, która może być zmieniona w wyniku egzaminu poprawkowego. Protokół stanowi załącznik do arkusza ocen ucznia.
21. Począwszy od klasy IV szkoły podstawowej, uczeń, który w wyniku klasyfikacji rocznej otrzymał negatywną ocenę klasyfikacyjną z jednych albo dwóch obowiązkowych zajęć edukacyjnych albo jednych obowiązkowych zajęć edukacyjnych lub zajęć z języka mniejszości narodowej, mniejszości etnicznej lub języka regionalnego - może przystąpić do egzaminu poprawkowego z tych zajęć.
21a. Egzamin poprawkowy przeprowadza się w formie pisemnej i ustnej, z wyjątkiem przedmiotów: plastyka, muzyka, technika, informatyka i wychowanie fizyczne, z których egzamin ma przede wszystkim formę ćwiczeń praktycznych.
21b. Egzamin poprawkowy przeprowadza się w ostatnim tygodniu ferii letnich. Termin egzaminu poprawkowego wyznacza dyrektor szkoły do dnia zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Uczeń, który z przyczyn usprawiedliwionych nie przystąpił do egzaminu poprawkowego w wyznaczonym terminie, może przystąpić do niego w dodatkowym terminie, wyznaczonym przez dyrektora szkoły, nie później niż do końca września.
21c. Egzamin poprawkowy przeprowadza komisja powołana przez dyrektora szkoły, w której skład wchodzą:
a) dyrektor szkoły albo nauczyciel wyznaczony przez dyrektora szkoły – jako przewodniczący komisji;
b) nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne;
c) nauczyciel prowadzący takie same lub pokrewne zajęcia edukacyjne.
Nauczyciel, o którym mowa w ust. 21c pkt b), może być zwolniony z udziału w pracy komisji na własną prośbę lub w innych, szczególnie uzasadnionych przypadkach. W takim przypadku dyrektor szkoły powołuje w skład komisji innego nauczyciela prowadzącego takie same zajęcia edukacyjne, z tym że powołanie nauczyciela zatrudnionego w innej szkole następuje w porozumieniu z dyrektorem tej szkoły.
21d. Z egzaminu poprawkowego sporządza się protokół, zawierający w szczególności:
- nazwę zajęć edukacyjnych, z których był przeprowadzony egzamin;
- imiona i nazwiska osób wchodzących w skład komisji;
- termin egzaminu;
- imię i nazwisko ucznia;
- zadania egzaminacyjne;
- ustaloną ocenę klasyfikacyjną.
Roczna ocena klasyfikacyjna ustalona w wyniku egzaminu poprawkowego jest ostateczna, za wyjątkiem zgłoszenia zastrzeżenia z ust. 19, z tym że termin do zgłoszenia zastrzeżeń wynosi 5 dni roboczych od dnia przeprowadzenia egzaminu poprawkowego. Do protokołu dołącza się odpowiednio pisemne prace ucznia, zwięzłą informację o ustnych odpowiedziach ucznia i zwięzłą informację o wykonaniu przez ucznia zadania praktycznego. Protokół stanowi załącznik do arkusza ocen ucznia.
21e. Uczeń, który nie zdał egzaminu poprawkowego, nie otrzymuje promocji do klasy programowo wyższej i powtarza odpowiednio klasę.
21f. Rada pedagogiczna, uwzględniając możliwości edukacyjne ucznia, może jeden raz w ciągu danego etapu edukacyjnego promować do klasy programowo wyższej ucznia, który nie zdał egzaminu poprawkowego z jednych obowiązkowych zajęć edukacyjnych albo zajęć z języka mniejszości narodowej, mniejszości etnicznej lub języka regionalnego, pod warunkiem, że te zajęcia są realizowane w klasie programowo wyższej.
22. Na wniosek rodziców/prawnych opiekunów ucznia udostępnia się do wglądu dokumentację dotyczącą egzaminu klasyfikacyjnego, poprawkowego lub inną dokumentację dotyczącą oceniania ucznia.
23. Laureat konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim i ponadwojewódzkim oraz laureat lub finalista ogólnopolskiej olimpiady przedmiotowej otrzymuje z danych zajęć edukacyjnych najwyższą pozytywną roczną (śródroczną) ocenę klasyfikacyjną. W przypadku, gdy uczeń uzyskał tytuł po ustaleniu rocznej (śródrocznej) oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych, otrzymuje z tych zajęć najwyższą pozytywną końcową ocenę klasyfikacyjną.
§ 70
Promowanie
Uczeń klas I-III otrzymuje promocję w każdym roku szkolnym do klasy programowo wyższej.
1. W wyjątkowych przypadkach, uzasadnionych poziomem rozwoju i osiągnięć ucznia w danym roku szkolnym lub stanem zdrowia ucznia, Rada Pedagogiczna może podjąć decyzję o:
- promowaniu ucznia klasy pierwszej i drugiej do klasy programowo wyższej w ciągu roku szkolnego na wniosek rodziców ucznia i po uzyskaniu zgody wychowawcy oddziału albo na wniosek wychowawcy oddziału i po uzyskaniu zgody rodziców ucznia;
- powtarzaniu klasy przez ucznia klas I-III na wniosek wychowawcy oddziału po zasięgnięciu opinii rodziców ucznia lub na wniosek rodziców ucznia po zasięgnięciu opinii wychowawcy oddziału.
3. Począwszy od klasy IV szkoły podstawowej, uczeń otrzymuje promocję do klasy programowo wyższej, jeżeli ze wszystkich obowiązkowych i z dodatkowych zajęć edukacyjnych otrzymał roczne pozytywne oceny klasyfikacyjne.
4. Na świadectwie szkolnym promocyjnym i na świadectwie ukończenia szkół, w miejscu przeznaczonym na wpisanie ocen klasyfikacyjnych z religii/etyki, wpisuje się: - poziomą kreskę, jeżeli uczeń nie uczęszczał na żadne z tych zajęć (bez żadnych dodatkowych adnotacji), - ocenę z religii albo z etyki, jeżeli uczeń uczęszczał na jedne z tych zajęć, bez wskazywania, z jakich zajęć jest to ocena, - ocenę z religii i ocenę z etyki, jeżeli uczeń uczęszczał zarówno na zajęcia z religii, jak i na zajęcia z etyki.
5. O promowaniu do klasy programowo wyższej ucznia posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym postanawia Rada Pedagogiczna, uwzględniając ustalenia zawarte w indywidualnym programie edukacyjno-terapeutycznym.
6. Uczeń, który posiada orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego i ma opóźnienie w realizacji programu nauczania
co najmniej jednej klasy, a który w szkole podstawowej uzyskuje ze wszystkich obowiązkowych zajęć edukacyjnych
oraz zajęć z języka mniejszości narodowej, mniejszości etnicznej lub języka regionalnego oceny uznane za pozytywne
w ramach wewnątrzszkolnego oceniania oraz rokuje opanowanie w jednym roku szkolnym treści nauczania przewidzianych w programie nauczania dwóch klas, może być promowany do klasy programowo wyższej również
w ciągu roku szkolnego.
5. Począwszy od klasy IV szkoły podstawowej, uczeń, który w wyniku klasyfikacji rocznej uzyskał z obowiązkowych
i dodatkowych zajęć edukacyjnych średnią rocznych ocen klasyfikacyjnych co najmniej 4,75 oraz co najmniej bardzo dobrą roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania, otrzymuje promocję do klasy programowo wyższej z wyróżnieniem. Uczeń wyróżniony otrzymuje świadectwo z biało-czerwonym paskiem pionowym i nadrukiem „z wyróżnieniem”.
8. Uczeń, który realizował obowiązek szkolny poza szkołą, który w wyniku klasyfikacji rocznej uzyskał
z obowiązkowych zajęć edukacyjnych średnią ocen klasyfikacyjnych co najmniej 4,75, dostaje promocję do klasy programowo wyższej z wyróżnieniem.
9. Uczeń kończy szkołę, jeżeli:
- w wyniku klasyfikacji końcowej otrzymał ze wszystkich obowiązkowych zajęć edukacyjnych oraz zajęć z języka mniejszości narodowej, mniejszości etnicznej lub języka regionalnego pozytywne końcowe oceny klasyfikacyjne;
- przystąpił do egzaminu ósmoklasisty, z zastrzeżeniem art. 44zw zwolnienie obowiązku z przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty, art. 44zx zwolnienie z części egzaminu ósmoklasisty i art. 44zz dodatkowy termin egzaminu ósmoklasisty ust. 2.
9a. Uczeń kończy szkołę podstawowa z wyróżnieniem jeżeli w wyniku klasyfikacji końcowej uzyskał z obowiązkowych zajęć edukacyjnych średnią końcowych ocen klasyfikacyjnych co najmniej 4,75 oraz co najmniej bardzo dobrą końcową ocenę klasyfikacyjną zachowania.
9b. Uczniowi, który uczęszczał na dodatkowe zajęcia edukacyjne, religię lub etykę do średniej ocen, o której mowa
w ust. 9a, wlicza się także roczne oceny klasyfikacyjne uzyskane z tych zajęć.
9c. Uczeń, który realizował obowiązek szkolny poza szkołą, który w wyniku klasyfikacji końcowej uzyskał
z obowiązkowych zajęć edukacyjnych średnią ocen klasyfikacyjnych co najmniej 4,75, kończy szkołę podstawową
z wyróżnieniem.
10. Uczeń, który nie spełnił warunków, o których mowa w ust. 9, powtarza ostatnią klasę szkoły podstawowej i przystępuje do egzaminu ósmoklasisty w roku szkolnym, w którym powtarza tę klasę.